joi, 2 aprilie 2015

Ganduri #31

Când o uşă se închide, o alta se deschide. Sigur, de ce nu? Doar au balamale, poate nici nu scârţie când se închid. Dar minţile n-au. Când o minte se inchide nu se deschide o alta. Când o persoană s-a închis, nu se deschide o alta. “Nu poţi să spui aşa ceva”. Da, n-ar fi corect să nu fie corect, nu? Cine, totuşi, a promis vreodată că ar trebui să fie corect? Cine mai ştie.  Probabil primul s-ar fi găsit incorect. Corect ar fi fost să nu se fi plans, ori poate corect nici nu e o noţiune. Refuz să mă cred. Te rog, aşează-te. Avem de discutat. De ce am putea să ne facem asta? De parcă originea eterogenă şi scindarea corporală n-ar fi destul. Nu, mai avem nevoie de margini. De distanţe, parcă ne-ar mai trebui autostrăzi între noi. Şi aşa exportul a murit. Totul e în ştiri, pe internet. Auzisem că undeva, cândva, toţi oamenii au fost la cumpărături. Siliţi, nu ştiu. Probabil, dacă ar fi să mă întrebi. Şi fiecare şi-a ales ce vroia. Sau ce a primit. Şi de atunci se aranjează mult mai frumos. În pătrate mai mari sau mai strâmte. Le detest. Minţile nu sunt uşi. Minţile sunt pahare de apă, toate spălate în ocean.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu